حضور مدیر آموزش و پرورش ناحیه یک شهرستان…

در مجموعه خانه علم  و آسمان نمای آستان مقدس صورت گرفت.

دیدار ریاست مرکز آموزش نجوم و معرفی علوم…

 این دیدار در مجموعه خانه علم و آسمان نمای حرم حضرت عبدالعظیم السلام صورت گرفت.

آسمان شب را در مرکز آموزش نجوم حرم حضرت …

اگرمیخواهید زیبایی های آسمان را  درشب ببینید ، به مناسبت فرارسیدن ایام ولادت محدث والامقام حضرت عبدالعظیم علیه السلام   با ما همراه باشید با رصد ستارگان و سیارات. 

گزارش بارش شهابی (21و 22)مرداد ماه

آسمان ایران باردیگر شهاب باران شد.

تا ساعاتی دیگر سفر به خورشید آغاز خواهد …

ناسا اعلام کرد که کاوشگر خورشیدی تا ساعاتی دیگر سفر خود را به خورشید آغاز خواهد کرد.

تلسکوپ فضایی "هابل" یک تصویر بی‌نظیر از برخی از قدیمی‌ترین و دورترین کهکشان‌های جهان را ثبت کرده است.

 

به گزارش ایسنا و به نقل از تک تایمز، تلسکوپ فضایی هابل در ماموریتی تحت عنوان "بوفالو"(BUFFALO) موفق به ثبت تصویر یک خوشه کهکشانی به نام "آبل ۳۷۰ "(Abell ۳۷۰) که پنج میلیارد سال نوری از زمین فاصله دارد، شده است. در تصویر مذکور بسیاری از کهکشان‌های دیگر که بسیار دورتر از  نام "آبل ۳۷۰ " قرار دارند نیز قابل مشاهده هستند.

هابل برای ثبت این تصویر شگفت‌انگیز، از خوشه‌های کهکشانی به عنوان "تلسکوپ‌های طبیعی" که کهکشان‌ها و ابرنواخترها را تقویت می‌کنند، استفاده کرد. از آنجا که این کهکشان‌ها خیلی دور و کم نور هستند، ثبت تصویر و مشاهده آنها بدون تقویت کننده بسیار مشکل بود.

 

هابل با استفاده از یک ترفند کیهان‌شناسی به نام "همگرایی گرانشی"(gravitational lensing) موفق به ثبت این تصویر شد.

همگرایی گرانشی هنگامی روی می‌دهد که نور یک چشمه درخشان بسیار دور مانند یک اختروش در مسیرش تا رصدگر، از کنار جسم پرجرم دیگری مانند یک خوشه کیهانی بگذرد و مسیرش خمیده شود.

 

یک ویژگی به نام "اژدها"(the Dragon) بهترین مثال برای نشان دادن همگرایی گرانشی است زیرا درست در زیر مرکز این خوشه، می‌توانید چندین تصویر از یک کهکشان مارپیچی که یک کمان را تشکیل می‌دهد مشاهده کنید.

البته این اولین بار نیست که هابل با استفاده از همگرایی گرانشی موفق به ثبت یک تصویر شده است زیرا در سال ۲۰۱۲ نیز هابل تصویری از یک کهکشان را که ۱۰ میلیارد سال نوری از زمین فاصله داشت با استفاده از این روش ثبت کرد.

هف اصلی ماموریت بوفالو این است که به جهانیان تصاویر کیهانی زمان خلق جهان را نمایش دهد. دانشمندان نیز امیدوارند این ماموریت بتواند کهکشان‌هایی را که ۸۰۰ میلیون سال گذشته پس از "بیگ بنگ" تشکیل شده‌اند را شناسایی کند. نظریه مه بانگ یا بیگ بنگ، مدل کیهان شناسی پذیرفته شده جهان از کهن ترین دوران شناخته شده و تکامل آن در مقیاس بزرگ است.  این نظریه بیان می‌کند که جهان از یک وضعیت بسیار متراکم نخستین آغاز شده و در گذر زمان انبساط یافته‌است.  این نظریه طیف گسترده‌ای از پدیده‌های مشاهده ‌شده را به خوبی توضیح می‌دهد که از جمله این پدیده‌ها می‌توان به فراوانی عناصر سبک اولیه، تابش زمینه کیهانی، ساختار بزرگ مقیاس و قانون هابل اشاره کرد.

داده‌های این ماموریت به دانشمندان کمک می‌کند تا درباره تکامل اولین کهکشان‌های جهان، بیشتر بدانند.

 

این ماموریت توسط ستاره شناسان اروپایی "موسسه نیلز بور" دانشگاه کپنهاگ دانمارک و "دانشگاه دورام" انگلستان هدایت می‌شود.

_منبع: ایسنا

جستجو

همایش سالیانه

کانال های ارتباطی

ما را در پیام رسان های داخلی دنبال کنید!


✅ سروش : آسمان عظیم

✅ ایتا : آسمان عظیم

 

 

اوقات شرعی