برگزاری کارگاه پژوهشی در مورد شگفتی های …

مرکز آموزش نجوم و معرفی علوم نوین آستان مقدس حضرت عبدالعظیم (ع) برپا می نماید.

رویداد های نجومی فروردین 97

فروردین ماه سال جاری در آسمان چه خبر است ؟!   

گزارش تصویری فعالیت مجموعه خانه علم و آس…

حضور زائرین و علاقه مندان به مباحث علمی و نجومی در مجموعه خانه علم و آسمان نمای آستان مقدس حضرت عبدالعظیم علیه السلام(نوروز97)

ساقیا آمدن عید مبارک بادت ،وان مواعید که…

مرکز آموزش نجوم و علوم نوین آستان مقدس حضرت عبدالعظیم علیه السلام ، فرارسیدن بهار طبیعت که مصادف شده با ماه مبارک رجب را خدمت همه شما کاربران گرامی تبریک می گوید و از خدای مهربان آرزوی سالی خوب و پراز نعمت را برای عزیزان گرانمایه دارد.

اهداء دهمین جایزه علمی ، ترویجی حضرت عبد…

همایش ملی «از گیتی تا کیهان» در روز پنج شنبه دهم اسفند ماه  در تالار شیخ صدوق(ره) آستان مقدس حضرت عبدالعظیم علیه السلام برگزار شد.

نخستین هلال شامگاهی در سال 1391 شامگاه جمعه 4 فروردین ماه منتظر دیدار شماست. ستاد استهلال استان تهران شما را به رویت این هلال زیبا دعوت می کند.

بار دیگر بهار می آید و دگردیسی طبیعت آغاز می شود تا هر چه بهتر آفرینش خدای بی همتا را درک کنیم و بر او سجده نمائیم. ضمن تبریک فرا رسیدن نوروز باستانی و آغاز سال 1391 خدمت شما عزیزان به بررسی رویت هلال اول ماه جمادی الاولی 1433 می پردازیم. هلالی که در ابتدای تعطیلات نوروزی میهمان سفره های هفت سین خواهد بود.

برای بررسی رویت پذیری هلال جمادی الاولی ابتدا بایستی از لحظة مقارنة ماه و خورشید مطلع شویم که این لحظه در ساعت 19:07:05 پنج شنبه 3 فروردین 1391 برابر با 29 ربیع الثانی 1433 و 22 مارس 2012 رخ می دهد. برای بررسی رویت پذیری هلال جمادی الاولی بایستی شرایط رویت هلال را در پهنة ایران در اولین شامگاه پس از مقارنه مورد بررسی قرار دهیم. با توجه به این نکته که لحظة مقارنه قبل از غروب خورشید رخ می دهد لذا شرایط رویت پذیری را بایستی در شامگاه 3 اسفند ماه مورد بررسی قرار دهیم. با توجه به همزمانی زمان مقارنه با غروب خورشید در ایران مسلم است که هلال در شامگاه 2 فروردین در پهنة کشور رویت نمی شود و شامگاه جمعه 4 فروردین برابر با 30 ربیع الثانی و 23 مارس هلال در صورت مساعدبودن شرایط جوی با چشم غیرمسلح مشاهده می شود. ارتفاع ماه از افق حدود 10 درجه بوده و هلال باریک ماه 56 دقیقه پس از غروب خورشید در آسمان حضور دارد. مشاهدة چنین هلال باریکی آن هم در شامگاه سی ام ماه قمری بسیار نادر است و از هم اینک رصدگران کارآزمودة رویت هلال خود را برای شکار آن آماده می کنند.

هلال جمادی الاولی در شامگاه 29 ربیع الثانی در پهنه ایران دیده نمی شود.

بررسی رویت هلال ربیع الثانی 1433 در دنیا

شامگاه 3 فروردین: هلال به جز مناطقی از غرب آلاسکا که احتمال رویت دارد در سایر نقاط دنیا دیده نمی شود و حتی در آسیا، آفریقا و استرالیا ماه زیر افق قرار می گیرد.

شامگاه 4 فروردین: هلال ماه در مرکز و غرب آسیا، اروپا، مرکز و شمال آفریقا و آمریکای شمالی و جنوب آمریکای شمالی با چشم غیرمسلح دیده می شود و کماکان در استرالیا قابل مشاهده نیست.

شامگاه 5 فروردین: هلال ماه در تمام دنیا به جز قطب جنوب دیده می شود.

جستجو

همایش سالیانه

   
 

 

 

کانال تلگرامی

     

 

 

اوقات شرعی